Merkezi Uydu Sistemi Kurulum, Bakım ve Onarım Hizmetleri

Apartmanınız, binanız yada siteniz için en uygun fiyatlı merkezi uydu sistemi Rüzgar Uydu ve Elektronik’te. Hemen merkezi uydu sistemi kurulumu yaptırarak Sitenize, Apartmanınıza değer katın..

Apartmanınızda yada binanız da merkezi uydu sistemi yok mu? Çanak anten kirliliğinden kurtulmak ve apartmanınıza değer katmak için hemen bize ulaşın. Uzman ekiplerimiz ve garantili servis hizmetimiz ile Bursa’nın Nilüfer ilçesinin her yerine , merkezi uydu sistemi kurulumu ve onarım hizmeti vermekteyiz. Merkezi uydu sisteminiz uzman ellerde, hemen arayın..!


İletişim için 0224 249 0 249 numaralı telefonu arayabilir, WhatsApp iletişim servisinden bizlere uluşabilir, aşağıda bulunan Formu doldurarak veya destek@ruzgaruydu.com mail adresimizden bizlere mesaj gönderebilirsiniz.

Merkezi Uydu Sistemi Kurulumunda Kullanılan Malzemeler;

Mobirise
Uydu Santral (Multiswitch)

Next Marka, Yerli Üretim, Yaygın Servis Ağı, 3 Yıl Birebir Değişim Garantil

Mobirise
Çanak Anten

Pasa Karşı Mükemmel Koruma, Elektrostatik toz boya, Yüksek Sinyal Toplama 

Mobirise
LNB

Sharp Chip, 0,1 dB Gürültü, Yaygın Servis Ağı, 3 Yıl Birebir Değişim Garantili 

Mobirise
MDU5 LNB

Digitürk destekli , 0,1 dB Gürültü, Yaygın Servis Ağı, 3 Yıl Birebir Değişim Garantili 

Mobirise
Sprial Boru

Dış Ortam Uyumlu, Mükemmel Kalite 

Mobirise
Kablo

RG6RG6/U4 Trishield, Uzun Mesafelerde Düşük Sinyal Kaybı, Dış Ortam Uyumlu, Mükemmel Kalite Anten Kablosu 

MERKEZİ UYDU SİSTEMİ NASIL KURULUR ?

Öncelikle merkezi uydu sistemi kurulumu yapılacak yerin detaylı bir keşfi yapılmalıdır. Çanak antenlerin kurulacağı zeminin etüdü yapılır. Çanak antenlerin sinyal almasını engelleyecek herhangi bir cisim olmaması gerekir. (Ağaç, Bina gibi) Multiswitch bağlantılarının yapılacağı yerin sıvı teması olmaması gerekir. Daire içlerine kablo çekilecekse bu kabloların geçiş güzergahları doğru belirlenmelidir. Aksi halde bina içi elektrik tesisatına, zayıf akım tesisatına yada su tesisatına zarar verilebilir.

Çanak Anten Kurulumu ; Zemin etüdü yapılmış ve anten kurulmasına engel teşkil etmeyen bir bölgeye önce çanak anten ayakları montajlanır. Montaj esnasında zemine göre dübel seçimi önemlidir. Zemin beton ise çelik dübel, zemin tuğla üzeri sıva ise Trifon dübel ve Vida kullanılması gerekir. Anten ayağı montajı yapıldıktan sonra çanak anten, anten ayağının üzerine yerleştirilerek vida boşlukları anahtar yardımı ile alınır. Çanak anten yönü, Profesyonel spectrum ile istenilen uydu yönüne ayarlanır. Çanak anten ayarı yapıldıktan sonra, ayarlanan uydu üzerinde en çok kullanılan ve sinyal seviyesi düşük olan Transponderlar tek tek kontrol edilerek ince ayar yapılarak ve mount vidaları sıkılarak çanak antenin rüzgardan etkilenmemesi sağlanır. Çanak anten ucuna takılan Quattro LNB ile uydudan alınan sinyallerin RG6 kablo vasıtasıyla Multiswitch’ e iletimi sağlanır.

Multiswitch Kurulumu ; Multiswitch’ in konumu çok önemlidir. Sıvı teması olmaması ve dış etkenlere karşı korumalı bir yere montajı yapılmalıdır. Aksi halde sistem düzgün çalışmayacak ve kısa zaman içinde takılan ekipmanların arızalanması kaçınılmazdır. Çanak anten alınan sinyaller, anten kablosu ile Multiswitch’ e aktarılır. LNB’ den alınan sinyallerin Uydu bantlarına bakılarak, karşılık gelen yere takılması gerekir. Anten kablosunun ve F konnektörlerin kalitesi, sistemin düzgün çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken elemanlardır. Ayrıca Multiswitch çıkış sayısı, kullanılacak uydu alıcısı sayısını karşılamalıdır. Örnek, 12 daireli bir apartman için 12 çıkışlı Multiswitch kullanılır. Ancak şu unutulmamalıdır.. Her çıkıştan 1 uydu alıcısı çalışır. Yani daire sakinlerden bir kaçı 2. uydu alıcısı kullanmak isterse Multiswitch 12 çıkışlı yerine 16 çıkışlı kullanılmalıdır. Uydu sisteminde 1 kablo ile 1 uydu alıcısı çalışabilir. Kablonun bölünerek 1 den fazla uydu alıcısı kullanılması mümkün değildir.

Daire İçi Kablo Çekimi ; Multiswitch’ ten daire içine kablo çekilecekse, çekilecek olan kablonun nereden ve nasıl geçtiği çok önemlidir. Daire içine çekilecek olan kablonun en kısa yoldan ulaşması sağlanmalıdır. Aksi halde kablo mesafesi uzayacağı için maliyette aratacaktır. Daire içine çekilecek olan kablolar kat arası delinerek, asansör boşluğu içine kablo kanalı döşenerek, banyo- tuvalet havalandırma boşluğu varsa şaft boşluğundan çekilebilir. Kablo daire içine alındıktan sonra televizyonun bulunduğu yere kadar tercihe göre çivili kroşe ile duvara sabitlenerek yada kablo kanalı içine alınarak sonlandırılır. Kablo, Uydu Alıcısı veya Televizyon bağlantısı yapıldıktan sonra gerekiyorsa DiseqC ayarları ve kanal yüklemesi işlemi yapılarak sistemin çalışır vaziyette teslimi sağlanır.

MERKEZİ UYDU SİSTEMİ İLE ALAKALI SIKÇA SORULAN SORULAR

Merkezi uydu sistemi, televizyon yayınlarının tek bir merkezden bir yada bir kaç çanak anten aracılığı ile kullanıcılara uydu sinyalinin iletilmesidir

Merkezi uydu sistemi fiyatları, bir çok etkene göre değişkenlik gösterir.

Daire veya kullanıcı sayısı ;
(Örnek, 8 daire bir apartman için 8 çıkışlı Multiswitch yeterli olacaktır. 150 daireli bir apartman için 150 çıkışlı Multiswitch
kullanılması gerekir. Multiswitch çıkış sayısı yükseldikçe fiyatta aynı oranda yükselir. )

İzlenmek istenen uydu sayısı ; (Örnek, Türksat uydusu için 1 adet çanak anten ve 1 adet LNB yeterli olacaktır. Türksat uydusuna ilave olarak Hotbird -Astra
veya Digiturk uyduları izlenebilir. Ancak her uydu için ayrı ayrı anten kurulması ve LNB kullanılması gerekir. Bu yüzden fiyat artması söz konusudur. )

Çanak anten, multiswitch ve dairelerin birbirine olan uzaklığı ; (Örnek, kablo mesafesinin çok uzak olduğu yerlerde RG11 kablo yada Fiber Optik kablo
kullanılmalıdır. Bu kablolar RG6 kabloya göre daha pahalı olduğundan dolayı fiyatta artacaktır. Ayrıca mesafe arttıkça Amplifier, Converter gibi
ekipmanların da kullanılması fiyatı arttıracaktır. )

Daire içi kablo çekilecekse, kablo güzergahı ; (Örnek, daire içine çekilecek olan kablo mevcutta bulunan banyo-tuvalet havalandırmasından veya şafttan
çekilecekse maliyet biraz daha düşük olur. Ancak daire içine çekilecek kablolar asansör boşluğundan yada kat arası delinerek çekilecekse hem
kullanılacak malzeme açısından hem de işçilik artacağı için fiyat yükselir.)

Tek çanak anten ve yerli kanallar için Türksat uydusu kurulması yeterli olacaktır. Türksat 42.0E uydusu ile şifreli-şifresiz toplam da 600 civarında TV kanalı izlenebilir ve Radyo kanalı dinlenebilir. Türksat uydusunun yanına 2. çanak anten ile Hotbird 13.0E uydusu kurulursa izlenebilecek kanal sayısı 2.000 civarında olacaktır. Türksat+Hotbird uydularının yanında Astra 1KR 19.2E uydusu kurulursa kanal sayısı 2.500 – 3.000 civarında olacaktır.

Evet izleyebilirsiniz. D-Smart, Türksat uydusundan yayın yaptığı için ister D-smart Set Top Box ile, Televizyonunuz destekliyor ise D-Smart modül ile D-Smart tarafından şifrelenmiş yayınları sorunsuz olarak izleyebilirsiniz.

Evet izleyebilirsiniz. Digiturk- Bein Media, Eutelsat 7.0E Uydusu ve Türksat uydusundan yayın yaptığı için izleyebilirsiniz. Eutelsat yayınları için sistemi 2. çanak anten ile Eutelsat uydu sinyali verilmesi gerekir.

Evet izleyebilirsiniz. TİVİBU Platformu Türksat uydusundan yayın yaptığı için izleyebilirsiniz.

Evet izleyebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki, merkezi uydu sistemi istenilen uydulardan alınan sinyalleri kablo vasıtası ile evinize sorunsuz kadar ulaştırır. Uydu yayınlarını izlemek yada şifreli uydu yayınlarını izleyebilmek için bir uydu alıcısına ihtiyaç vardır. Bu uydu alıcısı yeni nesil televizyonlarda dahili olmaktadır ve harici bir uydu alıcısına gerek kalmaz. Şifreli uydu yayınlarını izleyebilmeniz için yerli platformlar için üye olmanız ve gerekli aboneliği yapmanız gerekir. Aynı şekilde yabancı platformlar için modül üyeliği almanız gerekir. Hotbird uydusunda bulunan bazı şifreli kanallar BİSS şifreleme sistemi veya CCcam, Newcamd benzeri serverler ile izlenebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi merkezi uydu sistemi sadece sinyal iletimini sağlamaktadır. Bu şifreli yayınların şifresiz olarak izlenebilmesi, merkezi uydu sistemi ile alakalı değil, uydu alıcısı veya televizyonun şifre açma özelliği ile alakalıdır.

Evet yapılabilir. Bina girişine kurulacak olan 1 adet kamera, bina etrafına kurulacak çok kameralı güvenlik kamerası sistemi yada mevcutta bulunan güvenlik kamerası sistemi , kurulacak merkezi uydu sistemine entegre edilebilir. Var ise kamera kayıt cihazının RF çıkışından, yoksa 1 adet RF Converter ile güvenlik kamerası sisteminin merkezi uydu sistemine bağlantısı yapılır. Daire içine giden anten kablosu üzerinden hem uydu-digiturk yayını hem de güvenlik kamerası görüntüsü alınabilir. Her iki yayını da izleyebilmek için daire içi kablo ucuna Combainer takılması gerekir. Combainer çıkışından 1 kablo uydu veya Digiturk cihazına diğer çıkıştan ise televizyonun anten girişine bağlantı yapılarak her iki yayın da izlenebilir.

Hayır izleyemezsiniz. Uydu sistemi altyapısı bölünmeye müsait değildir. Dolayısı ile 1 kablo ile 1 uydu alıcısı çalışmaktadır. Her uydu alıcısı uydu santraline yada LNB ye belli bir voltaj göndermektedir. LNB’ler 12-18 volt aralığındaki voltajlarda çalışırlar. Receiver tarafından LNB’ye uygulanan voltaj 12,5-14,5 aralığında ise vertical yayınlar, 14,5-18 volt aralığında ise horizontal yayınlar izlenebilir. Aynı anda 2 adet uydu alıcısı bağlandığında voltaj iki katına çıkar ve sistem düzgün çalışmaz. Bu sebepten dolayı, her uydu alıcısı için uydu santralinden ayrı ayrı kablo çekilmesi gerekir.

Örnek olarak 1 çanak anten Türksat 42.0 E yönüne ayarlanarak ve Multiswitch kullanılarak tüm binada uydu yayını alınabilir. Tercihe göre 2., 3. ve 4. Çanak anten Avrupa uydularına ayarlanabilir. Örnek 1. çanak anten TÜRKSAT 42.0E, 2. çanak anten HOTBİRD 13.0E, 3.çanak anten ASTRA 19.0E, 4.çanak anten EUTELSAT W3 7E (Digiturk) uydularına ayarlanarak ve bu çanak antenlerden 17 serili bir Multiswtich’e bağlantı yapılarak daire sakinleri binlerce şifreli, şifresiz kanal izleyebilir.

Çanak anten seçerken boyutu ne kadar olmalı diye düşünürsek,  mesela 4 katlı bir apartman için Türksat, Hotbird, Eutelsat W3 (Digiturk)uydularına ayarlanacak merkezi uydu sistemi kurulumu yapacağımızı düşünelim. 4 katlı bir apartmana 80 cm – 90 cm boyunda çanak anten yukarıda belirtilen uydular için yeterli olacaktır. Apartmanımız 4 katlı değil de 10 katlı olsaydı, 100 cm-120 cm boyunda antenler kullanmak gerekirdi. Anten boyutu en kadar büyürse, sinyal toplama kalitesi de o kadar yükselmektedir. Tabi bu şu anlama gelmez; “30 katlı bir apartman için 300 cm çanak anten gerekir!” bu orantı yanlış olacaktır. 30 katlı bir apartman için 120 cm- 150 cm boyunda çanak anten yeterli olacaktır. Sinyal seviyesini yükseltmek için yüksek yapılarda Multiswitch Amfi’ye ihtiyaç olacaktır. Bu şekilde anten boyutunu büyütmek gerekmeyecektir.

Çanak Anten Kalitesi uydu sinyalini sorunsuz bir şekilde dağıtabilmek için olmazsa olmazdır. Çanak anten kalitesi araştırılırken şunlara dikkat edilir; Çanak anten sac kalınlığı, Çanak anten mount boyutu, bağlantı ekipmanları malzemesi, üretici firma. Çanak anten sac kalınlığı ince olursa kuvvetli rüzgarlara dayanamayarak yamularak kullanılmaz hale gelebilir. Sac kalınlığı çanak antenin ebattına göre değişkenlik gösterir. 0,60 mm – 0,80 mm sac kalınlığı ideal kalınlıktır. Çanak antenin mount boyutu önemlidir. “Çanak anten mount” dediğimiz ekipman, çanak anten tepsisini çanak anten ayağına bağlanmasını sağlayan, çanak antenin sabit kalmasını sağlayan ara aparat diyebiliriz. Bu aparat küçük olursa çanak anten rüzgardan maksimum seviyede etkilenir ve yön kayması fazla yaşanır. Çanak anten mountunun büyük olmasına dikkat edilmelidir. Çanak anten üretici firma antenin kalitesi bakımından önemlidir. Rüzgar uydu ve Elektronik olarak, çanak anten piyasasında en iyi markalardan diyebileceğimiz SAB ve Next&NextStar ürünlerini kullanmaktayız.

Multiswtich markası ve modeli oldukça önemlidir. Multiswitch alırken yada merkezi uydu sistem kurulumu yaptırmayı düşünüyorsanız, kurulum yapacak olan firmadan Multiswitch hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Örneğin, Next&NextStar Multiswtich ele alalım. Next&NextStar Multiswitch’ler üretici firma tarafından 3 Yıl birebir değişim garantili olarak satılmaktadır. Aslında ülkemizde elektronik ürünlerde üretici yada ithalatçı firmanın garanti verme süresi 2 yıl dır. Fakat bazı firmalar ürünlerine güvendiği için 3 yıl garanti vermektedir. Yani 3 yıl içinde Multiswitch arızalanması durumunda tamir yerine değişimi yapılmaktadır. Bu önemli bir garanti olayıdır. Değişim garantili değil de arıza onarım garantili olsaydı, Multiswtich arıza yaptığında yerinden sökülerek servise gönderilecek ve tamir olup gelen süre içerisinde apartman sakinleri televizyon yayını izleyemeyecektir. Bu nedenlerden dolayı marka seçimi önemlidir.

Merkezi uydu sistemi bakım, onarım ve kurulum hizmeti almak için lütfen bize ulaşın..

İletişim için 0224 249 0 249 numaralı telefonu arayabilir, WhatsApp iletişim servisinden bizlere uluşabilir, aşağıda bulunan Formu doldurarak veya destek@ruzgaruydu.com mail adresimizden bizlere mesaj gönderebilirsiniz.

Rüzgar Uydu ve Elektronik

Rüzgar uydu ve elektronik, kendi alanında uzman kadrosu ve müşteri memnuniyeti odaklı iş anlayışı ile en kaliteli hizmeti en kısa sürede vermeyi hedeflemektedir.

Merkezi Uydu Sistemi Kurulum Hizmetleri

Merkezi uydu sistemleri kurulumu, basite alınmayacak ve işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılması ilerde daha büyük masraflar açması kaçınılmaz bir durumdur. Rüzgar uydu ve elektronik olarak merkezi uydu sistemleri kurulumunda kullandığımız tüm malzemeler 3 yıl birebir değişim garantilidir. Aynı zamanda kurduğumuz merkezi uydu sistemi montaj hatalarına karşı 2 yıl garanti kapsamındadır.

Merkezi Uydu Sistemleri fiyatları, apartmanın daire sayısına, istenen uydu yönlerine, kablo tesisatına vs. göre değişiklik göstermektedir. En uygun fiyatlarla ve kaliteli olarak hizmet almak için lütfen bizi arayın..

Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise

Start your own site with Mobirise